Den třetí (5.7.)
V pondělí plánujeme přesun více na západ. Nicméně ještě předtím na nás čeká zastávka ve vedlejším údolí u jezera Oeschinensee.
Cesta do města Kandersteg (kde je mimo jiné i stanice železničního tunelu Lötschberg, který vede pod masivem Bernských Alp - stačí jen naložit auto na vlak a ušetříte si tak cca 150 kilometrů - než pokud byste jeli přes Bern nebo Montreux).
Abychom byli nahoře co nejrychleji a vyhnuli se turistům, kteří teprve teď někde vstávají, rozhodujeme se, že využijeme k cestě nahoru lanovku. A dobře děláme. Když vyjíždíme lanovkou my, na parkovišti stojí jen pár aut. Když ale dorazíme zpět, už není kde zaparkovat.
Cesta lanovkou trvá pár minut a po svých šlapeme k jezeru Oeschinensee. Opět jsem při plánování výletu viděl fotky, ale vidět místo na vlastní oči, to je úplně něco jiného.
Voda v jezeře má krásnou modrou barvu, tyčí se nad ním mohutné vrcholy Doldenhornu nebo Fründenhornu, na okraji se pasou krávy a ozývá se jen řinčení jejich obřích zvonců. No prostě idylka jako blázen.
Procházíme se kolem jezera a chvílemi si připadáme jako někde v Kanadě. Po malé svačině se rozhodneme sestoupit dolů a pokračovat v naší cestě. K parkovišti šlapeme po svých, cesta pod lanovkou nepatří k těm nejrovnějším, a tak si sami pro sebe nadáváme, že jsme doma opět zapomněli turistické hůlky.
Cestou směrem na západ projíždíme přes sedlo Jaun Pass ve výšce 1509 m.n.m. a ráz krajiny se zřetelně mění. Mohutné vrcholy mizí a objevují se kopce s nekonečnými pastvinami a ostrými sklaními vrcholy.
Zastavujeme se ještě ve starobylém městečku Gruyères. Stačí přijít na náměstí a ani by člověk nemusel vědět, čím je toto město a celá oblast proslavená. Tady význam nasát atmosféru dostává úplně jiný rozměr. Ze všech restaurací a zahrádek vane nezaměnitelná vůně fondue a sýrů.
Před příjezdem na ubytování zastavujeme ještě v městě Montreux na břehu Ženevského jezera. Svou sochu zde má Freddie Mercury, který v místím studiu nahrál své poslední album s kapelou Queen. Město Montreux miloval a prohlásil, že kdo chce najít klid v duši, ať dojede do Montreux. A ještě jedna zajímavost na závěr - sochu vytvořila česká sochařka Irena Sedlecká.

You may also like

Back to Top